Akıl mı Duygular mı? I Doğan Cüceloğlu

2010-03-15 21:32:00
Akıl mı Duygular mı?
İnsan yaşamına aklın mı duyguların mı yön verdiği konusuyla ilgili sorumuza sizlerden gelen yanıtları paylaşıyoruz.

Soru: Sizce insan yaşamına aklıyla mı, yoksa duygularıyla mı yön veriyor? Lütfen açıklayın.

Cevap: Biraz zor bir soru. Duygular baskın çıkıyor. Her şeyde dengenin şart olması gerektiği gibi, duygularla akıl birbirini dengelemeli. Ben çok başaramıyorum bunu. Bende duygular ağır basıyor. Doğrusunu çok merak ediyorum.

Cevap: İnsanın yaşamına ağırlıkla duyguların yön verdiğine inanıyorum. Şartlara göre değişmekle birlikte, aklımızı ise ihtiyaç halinde katalizör gibi kullandığımızı düşünüyorum.

Cevap: Akıl ve duygu birbirini kısmen etkiliyor. Bu etki kişilere göre de farklı olabilir. Ağırlıklı etki duyguların günlük davranışlarda aklı daha çok etkilediğini gözlemliyorum.

Cevap: aslında aklıyla vermesi gerekirken duyguları ön plana çıkması sebebi ile duygularıyla yön vermiş oluyor

Cevap: yaşama yön verirken akılla duygu birbirinden ayrılmamalı ki; hatalar, keşkeler, sorunlar ve boşa geçen zamanlar en aza inmeli. Lakin duygulara ağırlık verdiğimizi düşünüyorum, akıl gelebilirse ardından geliyor.

Cevap: Bence insan yaşamına, sağduyuları ve sezgisiyle yön vermeye çalışıyor! Saygılarımla!

Cevap: Bence insan yaşamına aklıyla yön veriyor. Duygular insanı mutlu olabilme yolculuğuna çıkardığında akıl sürekli vicdandan aldığı sinyallerle duyguları kontrolü altında tutma görevi ile yaşamımıza yön veriyor.

Cevap: İnsan yaşamına bazen aklıyla bazen de duygularıyla yön veriyor. Sizinle felsefe hocamın söylediği ve benim çok hoşuma giden bir sözü sorunu cevabı niteliğinde olduğu için paylaşmak istiyorum: Duygular araya girdiği zaman mantık seyahate çıkarmış. Duyguların ve aklın birer sandalı olduğunu düşünürsek. İşte yaşamın kıyısındaki insan akıl sandalından bazen inerek duygu sandalına biner.

Cevap: bence bu herkes için farklılık gösteriyor.ben ancak kendi tarzımdan bahsedebilirim. ben hayatıma tamamen aklımla yön veriyorum. hatta yakın bir zamanda aklımın hislerimi yönlendirme konusunda kendini bize (beynim, kalbim ve ruhuma) nasıl zorla kabul ettirmiş olduğunu keşfettim. mesela bir durum karşısında sinirlenmem, üzülmem yada sevinmem gerektiğine ayrımına varmadan karar verdiğimi fark ettim ve bu beni ürküttü.

Cevap: Bence, insan yaşamına aklı ve duygularıyla birlikte yön veriyor.

Cevap: Benim büyüdüğüm toplumda insanlar aklını duyguları için kullanıyor. Nerede ise akıl duygularının kullanma kılavuzu. Erkeğin egemen olduğu bir toplumda kadın duygusal baskıya maruz bırakılıyor. Babayı, erkek kardeşi, kocayı, hatta oğlu büyüyen kadın için erkek evladı kendinden önce sevmek ve saymakla mecbur hale getiriliyor. Kadın hangi yaşa gelirse gelsin her konuya duygusal yaklaşıp erkeğini üzmemek adına geri adım atıyor. Çok şeyler feda etmek uğruna. Ve maalesef bundan mutlu olması öğretiliyor, oluyor da zaten. Yani bizde erkekler aklını kadınların duyguları için harcıyor, nasıl ele geçire bilirim diye... Türk toplumu içinde, aklını duygularıyla sarmalayıp hevesle kalbine gömen nice kadınlar var. Oysa ki akıl insanları diğer canlılardan ayıran tek özelliktir, duygular ise aklın süsü, ziynetidir.

Cevap: Ne yazık ki tam olarak ne aklıyla ne de duygularıyla yön verebiliyor. İkisi arasında bocalayıp duruyor. Hangisi doğru hangisini yapmalı bilemediğini içinde durum daha da kötüleşip içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Sürekli duyguları ile hareket eden biri olarak çoğu zaman insan hayatına aklıyla yön vermeli diyorum.

Cevap: bence insan yaşamına aklıyla yön verir. aslında bu kişiden kişiye göre değişen bir kavramdır ben kendimden örnek verecek olursam 24 yaşındayım ve her şeyi kendim yapma çabasındayım ve çok şükür yapmaya da devam ediyorum çünkü aklım bana yol gösteriyor ve her ortamda da en geç 3dk. içinde fark ediliyorum. aklımla hareket etmediğim tek bir konu oldu erkek arkadaşım ve ben o konuda hiç başarılı olamadım bence insan işin içine duygularını kattığı zaman aklı onu yarı yolda bırakıyor. aslında en doğrusu aklı ve duyguyu ikisini beraber ve eşit orantılarda ilerletmek ama ne yazık ki ben bu konuda başarılı olamıyorum. Şunu da söylemek istiyorum hayatta yapmak istediğim her şeyi yaptım belki benim hayallerim ufaktı ama yinede yaptım sadece tek hayalimi gerçekleştiremedim işte o da sevgi ve aşkım.

Cevap: İnsan hem aklıyla, hem de duygularıyla hayatına yön verir bence. Bunun yüzdesi değişir gerçi. Bazen akıl ağır basar; bazen ise duygular. Fakat biri % 99 olarak hakim bile olsa, mutlaka % 1 diğerinin payı vardır. İdeal olan ise akıl-duygu dengesini sağlayabilmektir. Aslında insanın hayatının özünde denge, adalet hakim olmalıdır. Meşhur üç güçte dengeyi yakalamak yani. Akıl'da hikmet, öfkede şecaat ve istekte iffet. Ve orta yolu (hikmet, şecaat, iffet yolunu) hayatın merkezine yerleştirebilmek...

Cevap: İnsanlar arası iletişimde duygular daha çok yer aldığına göre, bence insan yaşamına duygularıyla yön veriyor.

Cevap: bana göre insanların bazılarını akıl bazılarını ise duygular yönetir ama şu bir gerçektir aklı mantığı ile hareket eden insanlar hayatının ileri ki safhalarında bir yerde duygularına yenik düşecektir çünkü akılla hareket eden insanlar sadece isteklerini geciktirmiş olurlar mantık bir yere kadar diyorum ki bende genelde mantığıyla hareket eden bir kişiyim ama biliyorum ki hayatımın önemli kararlarında farkında olmadan duygularım söz sahibi olacaktır

Cevap: olaylara, kişilere ve zamana göre değişir, aklın ve duyguların yönü. kişilerin psikolojileri ile de yakından ilgilidir diye düşünüyorum.teşekkürler.

Cevap: Bence her ikisiyle de yön veriyor. Yani aklıyla tasarlıyor ve duygularıyla uygulamaya başlıyor. Akıl insana ön verir duyguları ise insanın aklıyla tasarladığı şeyler sayesinde mesafe alır. Ama duyguyla akıl öyle bir çalışıyor ki aklın tıkandığı yerde duygular devreye giriyor ve duyguların yanılttığı yerde akıl devreye giriyor.

Cevap: aslında insan her zaman mantığını dinlemek ister doğru olduğunu düşünür duygular dile gelir beyninde ama kendine itiraf etmekten korkar ayakları gider isteksiz içi titrer sebepsiz. bazen hayatımızla ilgili almak zorunda olduğumuz kararlar canımızı yakar. aklın yürüttüğü yol kendini mecbur hissetmemeli insan. mantık ne kadar mutlu yapar ki bir hayatı. için almadıktan sonra aklın yatmadıktan sonra istediğin kadar 'ben mantıklı düşünüp karar veririm' diye yırt sen kendini. neden peki? korktuğun bir şey var belki de. en yakınların ailen arkadaş çevren. insan bazen en samimi dostuna bile içini açamaz çünkü korkar. hata olduğunu yanlış bir yol olduğunu bile bile taşır içinde o yükü. mantıklı olduğum zamanlar benim canımı yaktı hep. ama mantığım sayesinde bugün olduğum yerdeyim ve kendimleyim. ama yine de hep derim ki; yüreğinin sesini dinle seninle konuştuğu zaman kalk ve yüreğinin götürdüğü yere git!!!

Cevap: İnsan yaşamına aklıyla yön verir. Zaten duyguları da yönlendiren akıl değil mi?

Cevap: sorunuza ilk önce bir bayan olarak sonra da 30 yıllık bir yaşamım sonucunda edinmiş olduğum tecrübelere dayanarak cevap vermek isterim, bence yoğun olarak duygular ağır basıyor, belki de Türk toplumun da yetiştiğimiz için biraz daha fazla duygularımız mantığımızdan önce hareket ediyor, belki de elimize geçmiş ya da geçme ihtimali olan fırsatları duygularımız yön verdiği için kaçırmış olabiliriz diye düşünüyorum. aklımız ikinci planda hareket ediyor, keşke demek istemem ama keşke ben de ilk önce mantığımı kullanıp yaşamıma yön verenlerden olabilseydim ve son olarak şunu ilave etmek isterim; mantık hata olasılığımızı minimum'a indirirken duygularımız maksimum'a çıkartıyor.

Cevap: Dünyadaki mutsuz insan sayısına bakılırsa duygularıyla diyeceğim. Acaba çok mutlu insan var mıdır?

Cevap: bence hem aklıyla hem de duygularıyla verir kimi zaman olur aklını kullanarak verirsin kararlarını kimi zaman duygularınla hareket edersin. İşte bu ikisi akıl ve duygu diye nitelendirdiğimiz şey insanın hayatının ta kendisidir.

Cevap: Bence insanlar hayatlarına akıllarıyla yön veriyor. artık her şey çıkar olmuş. evlilikler bile mantık üzerine kuruluyor.

Cevap: Sizden iyi biliyor olmayayım ama, psikolojide şöyle bir şey vardır: "kimi zaman duygularımız bizi yönlendirir, kimi zaman biz duygularımızı yönetiriz." İşte biz yönlendirdiğimiz de akıl devreye girer, duygularımız bizi yönlendirdiğinde ise duygular devreye girer. Bunun bir dengesi yok, sistemi yok. İnsan yaşamına müdahaledeki sırası ise tamamen bir sihir. ilahi sır. Bugün aa o çok akıllı, çok mantıklı dediğimiz bir insan bile zaman gelir hata yapabilir, aynı şekilde zayıf olduğunu düşündüğümüz bir insan da en olmadık zamanlarda mucizeler yaratabilir.

Cevap: bence duygularıyla. aklı yöneten de duygulardır. duygularımız aklımızı yönlendirir. sevdiğimiz insanlara davranışımızla sevmediğimiz insanlara davranışımız bir değildir. eğer yaşamımıza aklimiz yon verseydi insan olduğu için herkese ayni davranmamız gerekirdi. ayrıca insanların bir günü diğerini tutmaz. mesela çok gergin olduğumuz bir günde bir olaya vereceğimiz tepkiyi düşünelim. bir de ayni olayla çok neşeli bir günümüzde karşılaştığımızı düşünelim. arada mutlaka fark olur. hayatimiz boyunca aldığımız bir çok kararda hayatımızla ilgili isteklerimizin temelinde duygularımız vardır .ben ÖSS sınavını kazanmak istiyorum. çünkü bir şeyi başarma duygusu hoşuma gidiyor. belki de insanlar bu yüzden duygularıyla hareket ediyordur. onları mutlu ettiği için. bir yerde okumuştum mantıklarıyla hareket eden insanlar mutsuz oluyorlarmış. benim erkek arkadaşım olduğu zaman herkes bana sınava az bir zaman kala böyle bir şeye kalkışmamın yanlış olduğunu söyledi. doğru haklılar. mantıklı olan benim bir öğrenci olarak sorumluluğumu hakkıyla yerine getirebilmem için dersten başka bir şey düşünmemem lazım. bu benim performansımı düşürebilir ama böyle yapmak yani sadece öğrenci olmak beni mutlu etmeyecekti. beni mutlu etmeyecek bir davranışta niye bulunayım? özetle insanin yaşamına yön veren şey onun duygularıdır

Cevap: Akıl ve duyguyu vücudun su ve tuz dengesine benzetiyorum. Su daha ağırlıklı olmalı yani mantık. Ama tuz olmadan da hayatın tadı kalmaz. Bir edebiyat dersini matematik gibi dinlerseniz okunan şiir ya da romanın tadına varamazsınız. Okuduğunuzu algılayabilmek için mantığa da ihtiyaç var tabii ki. Aslında ikisi de iç içe ama mantık ağırlıklı olmalı bence. Yere daha sağlam basmak adına. Fazla duygusallık sizi havalarda gezdirir fakat bu yerçekimi olduğu gerçeğini değiştirmez. Bir filmde öğretmen öğrencilerine yerçekimini anlatabilmek için eline bir yumurta alıyor, elinden yavaşça bırakıyor. Yumurta yere düşünce öğrencilerine 'Yumurta yere aşık olduğu için yapışmadı' deyip yerçekimini anlatıyor. Ayaklarımız yere basmalı mantığımız ön planda olmalı ki zor anlarda yeniden ayağa kalkmak kolay olsun. Sağlam adımlarla yürürken doğanın güzelliğinin de farkına varıp tertemiz havayı içimize çekmeyi ve hissetmeyi unutmayalım.

Cevap: Konuşmalarıyla yön veriyor. Gönlümüz düşüncelerimizi, düşüncelerimiz duygularımızı, duygularımız sözlerimizi, sözlerimiz davranışlarımızı oluşturuyor. Davranışlarımızı pekiştirerek pratiğe dökmek de bizim elimizde.

Cevap: bence bunu tek yönle ele almak yanlış olur hem akıl hem de duygular yön veriyor bence hayat duygular olmadan da yaşanmaz neticede genelde iş hayatımızı akıl yoluyla özel hayatımızı duyguların yönettiğine inanıyorum..

Cevap: En duygusuz dediğimiz insanın bile duyguları vardır. Akıl ise bambaşka bir şey. Çok zeki insanların bile eğer zekasını kullanamıyorlarsa akıllı oldukları söylenemez. Akıllı insanlar, Zeka –yetenek ve duygularını en pozitif şekilde değerlendirebilirler ve hayatlarına da yön verebilirler. Duygularıyla hareket eden insanların aldıkları kararlar hayatlarına yön vermekten çok uzak kalırlar. Hayatları onlara yön verir.

Cevap: insan yaşamına önce duygularıyla yöne veriyor duygularını süzgeçten geçirdikten sonra da aklıyla yaşamını tam anlamıyla yönlendirmiş oluyor

Cevap: Çoğu zaman duygularıyla

Cevap: insan yaşamını ne kadarda aklıyla yönlendirmeye çalışsa da maalesef duygular daha ağır basıyor. kendi için mi yoksa başkaları için mi çalışır insan?

Cevap: bence duygularıyla yön veriyor ama bazen de keşke dememek için alımızı kullansaydık diyebiliyoruz.

Cevap: İnsan, yaşamına duygularıyla yön veriyor. Ancak; aklını kullanmasını bilen insan, duygularını doğru yönetir ve yönlendirir. Hatalar, suçlar, başarısızlık, pişmanlık ve zaaflar, tamamen duygusal davranmanın sonucudur. Akıl ise,duyguların üzerinde bir mekanizmadır; kullanılırken de, duygular çok önemsenir ve mantık süzgecinden geçer. Toplumumuzda, genel olarak insanlar yaşamına duygularıyla, bazı insanlar aklıyla yön veriyor kanımca.

Cevap: insan hayatına hem aklıyla hem duygularıyla yön verir eğer birisi eksikse insanın kendisi olarak hayatını yaşayabileceğine inanmıyorum .

Cevap: aslında insan belli bir yaşına kadar aklıyla daha sonra duygularıyla hareket ediyor.her ne kadar aklımız bizi doğruya götürür dese de içimizdeki duygu korosuna kapılıyoruz.

(07.06.2009)

Doğan Cüceloğlu

346
0
0
Yorum Yaz