Elektrikli Sandalyenin Tarihçesi

2010-08-13 14:51:00
Elektrikli Sandalyenin Tarihçesi / Kullanımı


Elektrikli sandalye, bir insanın elektrik akımı ile infaz edilmesini sağlayan bir cihazdır.
 


 

İcadı


Diş doktoru Albert Southwick 1881 senesinde tesadüfen sarhoş bir adamın elektrik jeneratörüne tutunup elektirik akımından ölmesine şahit olur. Doktor Southwick bu durumu arkadaşı Senatör David McMillan’a anlatır ve McMillan’da vali David B. Hill’e zalimce bir yöntem olan asmak yerine bunu kullanmayı fikir olarak önerir. New York eyalet meclisi 1886 yılında ‚’’insani ve rahat’’ bir yöntemle infaz edebilme yöntemini bulmak için bir komisyon oluşturur. Thomas Edison elektrik ile infaz yöntemi için araştırma ile görevlendirilir.

Elektrikli sandalye Edison’un işçisi Harold P. Brown tarafından geliştirilmiştir. Edison, Brown’un yaptığı işi takdir etsede, elektirkli sandalyenin mucidi olarak kendisi kabul edilir.

Edison ve George Westinghouse (AC = alternatif akımın propagandasını yapan), hangi elektrik tipini kullanmak daha güvenli olur, diye bir anlaşmazlık tartışmasına girerler. Edison, defalarca kediler ve atlar üzerinde yaptığı testlerle, rakibine alternatif akımın ne kadar tehlikeli olduğunu kanıtlamaya çalışır.


 
Alternatif akım ile öldürülen Fil Topsy
 


3 bakıcısını öldüren Topsy isimli Fil 1903 yılında Harold P. Brown tarafından alternatif akım ile öldürülür. Fil, metal bir plaka üzerinde ayakları zincirlenerek konulup, alternatif akım verilerek öldürülür. Hayvanın bu şekilde öldürülmesi elektrikli sandalyenin gelişmesine yol açtığı düşüncesi yanlıştır. İlk insanın elektrikli sandalyede infaz edilmesi 13 yıl önce gerçekleşmiştir (aşağıya bakınız).

Elektrikli sandalye AC = alternatif akım için dizayn edilir ve Edison elektrikli sandalyede infaz için ‚’’electrocution’’ ya da ’’to westinghouse’’ isimlerini önerir. Westinghouse buna şiddetle karşı çıkar ve durum ile ilgili ünlü bir avukatı görevlendirir. Westinghouse iddia edilen teklikeli alternatif akım ile para kazanmak istediğinden, şirketinin itibarının zedelenmesinden endişe duyar. 14 ay sonra tüm duruşmalar biter ve Edison elektrikli sandalyeyi infaz için hazır hale getirir. Edison ve Brown tarafınan yapılan birçok deney 1888 yılında Edison’un New Jersey’deki West Orange laboratuvarında yapılır. 

 
Uygulama Tarihi

1 Ocak 1889 yılında elektirkli sandalyede infaz yürürlüğe girer. New York Eyalatinde Ölüm cezası almış olan suçluların elektrikli sandalyede infaz edileceğine dair karar çıkartılır. Daha önceleri hayvanlarda denenmiş ve ’’daha insani’’ olduğu düşünülen infaz şekli, ilk olarak 6 Ağustos 1890 tarihinde Auburn Eyalet Cezaevinde yapılır.


 

Elektrikli Sandalyede ilk infaz edilen mahkum: William Kemmler – 06 Ağustos 1890

 


Elektrikli sandalyede ilk infaz edilen kişi, karısını balta ile öldürüp ölüm cezası alan William Kemmler’dir. Auburn Cezaevindeki infaz Devlet Elektrikçisi Edwin Davis tarafından yapılmıştır (State Electrican=Devlet Elektrikçisi: Amerika’nın bazı kesimlerinde elektirkli infazı gerçekleştiren infaz memuruna verilen ad).
Kemmler hazirlanan sandalyeye oturtulup bağlandıktan sonra, sırtına ve başına birer elektrot bağlanır (bacak elektrotu çok sonraları kullanılmaya başlanmıştır). Öncelikle 1000 Voltluk bir gerilim ayarlanır. Elektrik açıldığı anda Kemmler şiddetli bir seğirme ile kasılmaya ve acı içinde kıvranmaya başlar. 17 saniye sonra elektrik kapatılmıştır. Orada bulunan doktorların ve seyircilerin şaşkın ve korku dolu bakışları arasında Kemmlerin hala yaşadığı tesbit edilir. Mahkum nefes nefese hırıldayıp, kusmaya başlar. Gerilimi yükseltmeye karar verirler ve 2000 Volta çıkartırlar. Elektrik 70 saniye sonra kapatıldığında mahkumun öldüğü tesbit edilir.

 

Daha sonra, seyirciler arasındaki New York Gazetesi muhabiri, bu tür infazın bir insanı öldürmek için çok zalimce ve acı verici olduğunu yazar: ’’Korkunç bir manzara – asarak öldürmekten çok daha kötü!’’. George Westinghouse’da şaşkın bir şekilde ’’ They would have done better with an axe’’ (Bir balta ile çok daha iyisini yapabilirlerdi), der.

Elektrikli Sandalyede 20 Mart 1890’da ilk idam edilen kadın mahkum, üvey kızı İda’yı öldürmekten ölüm cezasına çarptırılan Martha M. Place’dir. O da Kemmler gibi Devlet Elektrikçisi Edwin Davis tarafından infaz edilir.


 

Kemmler’in infazından bir gün sonra New York Herald gazetesinde çıkan temsili resim

 


Texas’ta ve Amerika’nın bazı devletlerinde Old Sparky olarak adlandırılan elektrikli sandalye, 1924 yılında ölüm cezasına çarptırılan bir mahkum tarafından yapılır ve 40 sene boyunca kullanılır 

Sandalyeyi yapan mahkum cezasını doldurduktan 13 sene sonra tekrar cinayetten tutuklanır ve kendi yaptıgı sandalyede infaz edilir

1964 yılında daha modern bir model ile değiştirilir. En çok ilgiyi, casusluk yaptıkları iddiası ile 19 Haziran 1953 senesinde infaz edilen
Ethel ve Julius Rosenberg çeker. Anayasa Mahkemesi tarafından 1972 – 1976 yılları arasında askıya alınan elektrikli sandalyede ölüm cezası, daha sonra 25 Mayıs 1979 yılında ilk olarak Florida’da Arthur Spenkelink’e uygulanır.


Nebraska şimdilerde Amerika’da ölüm cezası olarak sadece elektrikli sandalye yöntemi uygulayan tek devlettir. Ancak, 8 Şubat 2008 tarihinde Yargıtay tarafından bu tür ölüm cezası ’’korkunç ve olağan dışı’’ olduğundan anayasaya aykırı bulunmuştur. Bir cok devlet bu yöntem ile infazı kaldırdığı halde, Alabama, Florida, Gerorgia, South Carolina, Virginia ve İllinois hala elektrikli sandalye ile ölüm cezasına devam eden devletler arasındadır. Arkansas, Kentucky ve Tenessee’de ölüm cezası alan mahkumlar zehirli iğne uygulaması ile infaz ediliyorlar, fakat mahkumlar isterlerse, eğer ki işlemiş oldukları suc elektrikli sandalye ile infazın kaldırılma tarihinden önce yapılmışsa, kendi istekleri ile elektrikli sandalye ile de ölümü seçebiliyorlar. 18 Mart 2010 yılında Jarratt/Virginia’da elektirikli sandalyede infaz edilen en son suçlu 31 yaşındaki Paul Warner Powell’dir.
Philippinler’de 1924 – 1976 yılları arasında elektrikli sandalye kullanılmıştır. Diğer ülkeler kullanmayı reddetmişlerdir.
 


Kullanılışı


Suçlu bir çok geniş deri kemerler ile sandalyeye bağlanır ve kafasinın tepesinde traş edilmiş yere, çenesinden desteklenen çene kayışi ile elektrot bağlanır. Başka bir elektrot da traş edilmiş bacağının alt kısmına takılır. Yeterli bir akım sağlamak için, tuzlu su ile ıslatılmış olan süngerler elektrotlar ile deri arasına yerleştirilir. Son olarak da suçlunun başı, yüzünü çenesinden gözlerine kadar kapatan bir deri kayış ile (bazılarında burun için girinti bulunmaktadır) sandalyenin arka kısmının ortasına bağlanir. Bazı eyaletlerde mahkumun kafasına siyah bezden bir başlıkta takılıyor.

İnfaz esnasında bircok akım dalgası kullanılır. Amerika’da her devlet infaz protokolünde kendi sayısını, süresini ve gücünü belirler.


Örnek Florida: 2300 V (9.5 A), 8 saniyelik, 1000 V (4 A) 22 saniyelik ve 2300 V (9.5 A) 8 saniyelik.

Örnek Virginia: 1800 V (7.5 A) 30 saniyelik ve 240 V (1.5 A) 60 saniyelik, sadece bir kere yapılır.


Mahkum infaz esnasında dışkısını ve idrarını kaçırır, bazılarında burun kanaması olur, ağızları köpürür ya da kan kusarlar. Soğutma esnasında, genellikle 5 dakika, mahkumun steteskop ile kalp atışı dinlenir. Ölüm solunum felci ve kalp durması ile oluşur.New York Auburn Cezaevinde bir mahkumun elektrikli sandalyede infazına hazırlık

 


Mahkumların vücutlarının infaz esnasında yandığına, trafonun aşırı şekilde ısınmasına ve infazın bu sebeplerden dolayı durdurulduğuna dair birçok belgeler mevcut. Mesela 1946 senesinde Willie Francis isimli mahkumun infazında yaşanan başarısızlıkta mahkumun „Take it off! Let me breathe!“ (Çıkarın! Bırakın nefes alayım!), diye bağırdığı raporlanmıştır. Bunun üzerine ABD Yüksek Mahkemesinde, Francis’in infazı gerçekleştirilmismidir, yoksa tekrar yapılması gereklimir, diye dava açılır. Davayı Francis kaybeder ve bir sene sonraki ikinci infazında öldürülür

Düzgün olarak yapılan infazlarda bile, mahkumların derilerinde ciddi yanıklar oluşup, ciltleri sandalyeye, ya da eletrotlara yapışabiliyor. Mahkum infaz esnasında kasları üzerindeki kontrolü tamamen kaybediyor, bu yüzden de dışkısını kaçırıyor. Bazı elektrikli sandalyeler bu koşullara uygundur.Amerika’da infaz için kullanılmış elektrikli sandalyelerden bazıları


*****

New York

1890 – 1963 (Toplam 695 İnfaz, 9’u Kadın)


Kemler Sandalyesi – 1 İnfaz
 
Auburn Sandalyesi – 53 İnfaz
 
Sing Sing Sandalyesi – Old Sparky – 613 İnfaz

Auburn Sandalyesi 1929 senesinde hapishanedeki bir ayaklanma esnasında çıkan yangında yanar, onun yerine Clinton (Dannemora) Sandalyesi getirilir – 27 infaz

Edison’un tavsiyesi üzerine Charles McElvaine’in infazı için sıvı elektrot kullanılır. 8 Şubat 1892 yılında yapılan infaz başarısız olur ve mahkum feci şekilde akıma kapılarak ölür.
McElvaine Sandalyesi - 1 İnfaz


West Virginia

1951 – 1959 (9 İnfaz)


 
Arkansas

1913 – 1964 (168 İnfaz)


 


Arkansas’ta 2 elektrikli sandalye bulunuyordu. İlki 1913 – 1964 yılları arasında kullanılıp, ikincisi yetmişli yıllarda yapılıp sadece bir kere kullanılmıştır.


Alabama

1927 – 1965 (153 İnfaz)‘’Sarı Mama’’


 


South Carolina

1912 - 1962 - 240 İnfaz (238 erkek, 2 Kadın)


 
İnfaz edilen 2 kadın mahkum: Sue Logue (15 Ocak 1943) ve Rosa Stinette (17 Ocak 1947)

Kentucky

1911 – 1962 (162 İnfaz)


 


 


New Jersey


1907 – 1963 (160 İnfaz)


 
"Old Smokey"

Sandalye Adams Electirc’in kurucusu Carl F. Adams tarafından yapılmış. Ohio

1897 – 1963 (315 infaz, 2 si kadın)
‘’Old Sparky’’

Charles Justice Old Sparky sandalyesini yapan mahkum. Hapishanedeki cezasını tamamladıktan sonra, işlediği bir cinayetten dolayı 13 sene sonra tekrar tutuklanıp, kendi yapmış olduğu sandalyede infaz edilir.


 


New Mexico

1933 – 1956 (7 İnfaz)


 
Vermont

1919 – 1954 (5 İnfaz)

 


 


Massachusets

1901 – 1947 (65 İnfaz) 


Alıntıdır emeği geçen arkadaşa teşekkürler.
 

 

681
0
0
Yorum Yaz