Türk Hava Kuvvetleri Uçakları

2010-05-06 15:48:00
İlk Türk uçağının uçuşu

İlk Türk uçağının uçuşu, Sultan Mehmed Reşad'ın 27 Nisan 1912 tarihindeki cülus töreninde yapılmıştır.

Bir Fransız Okulu olan Bleriot uçuş okulundan 1912 yılında mezun olan Yüzbaşı Feza ve Teğmen Kenan Bey, Tayyare mektebinde göreve başlamış, bu iki pilotun, Fransa'dan yeni alınan Deperdessin marka iki adet çift kişilik bir uçakla deneme uçuşu yapmalarına karar verilmiştir. Fakat şiddetli bir fırtına sonucu Yeşilköy'de bulunan uçakların üzerindeki sundurmalar yıkılarak, uçaklar kullanılmayacak hale gelir. Bu nedenle alınan bu ilk uçaklar uçurulamamış, bunun üzerine birkaç ay sonra, Fransız uçak fabrikasıyla yapılan sözleşmeyle 30.000 franka yeni bir uçak satın alınmıştır. Uçağın 27 Nisan'da yapılacak olan cülus törenindeki şenliklere katılması istenir. 26 Nisan'da pilot Gordon Bell idaresinde İstanbul'a gelen uçak, Yeşilköy'den havalanarak İstanbul üzerinde 45 dakikalık bir deneme uçuşu yapar. Cülus törenine katılmak için gelen Mehmed Reşad, törenin yapılacağı yer olan Hürriyet-i Ebediye tepesine (Okmeydanı) ulaştığında, Gordon Bell tarafından kullanılan uçak da 13.20'de Yeşilköy'den havalanmış, 13.30'da tören alanına ulaşarak tören kıtaları üzerinde resmi geçite katılmıştır.
 
 
 
 
1.DÜNYA SAVAŞI ÖNCESİ


 

R.E.P.


 

   

   
 

R.E.P. Türk Hava Kuvvetleri’ne, o zamanki adıyla Ordu Ali-i Osmani’ye katılan ilk uçağımızdır. Robert Esnaoult-Pelterie tarafından tasarlanan ve üretilen bu uçak ilk uçuşunu 1912’de yapmıştır. Aynı yıl servise girmiş ve Firma ile Harbiye Nezareti (Savunma Bakanlığı) arasında varılan anlaşma gereğince Osmanlı Ordusu’nda havacılığı geliştirmek üzere alınması planlanmış ilk uçak 15 Mart 1912’de, Sultan Reşad’ın tahta çıkma yıldönümü törenlerinde Osmanlı Ordusu’na katılmıştır. Yedi adet sipariş edilen bu uçağın beşi bir kişilik, ikisi ise iki kişiliktir. Tek kişilik uçaklardan biri yerde yalnızca rule eğitimi yapmak için kullanılmıştır. Son uçak trenle İstanbul’a nakledilirken Sırplar tarafından el konulmuştur. Bu uçaklarla ilgili olarak 28 Mart 1912’de Binbaşı Mehmet Cemal’in yazdığı rapor aynen şöyledir:
1.inci REP.......... Çift kumandalı mektep tayyaresi olup ikiyüz metreden ziyade irtifaya çıkamaz....
2. nci REP..........Bir kişilik talim makinası olup daha tecrübeleri icra olunurken silindirleri patladı; yedek silindirler takıldı.
3.üncü REP...........Rule makinası olup müptedilerine yerde yürümelerini temin için talim makinası
4.üncü REP...........Harp makinası olup Nuri Efendi’nin idaresinde Selanik’e götürülmüş ve Balkan Savaşı sırasında orada terk edilmiştir.
5.inci REP..........Harp makinası olup bendeniz Ayastefanos(Yeşilköy) üzerinde tur yaparken sukut etti (motoru durdu). Tamiratına ihtimam verilmedi (özen gösterilmedi)
6.ncı REP..........Harp makinası olup Nuri efendi idaresine verilmiş ise de bir kişiden ziyade adam kaldırmadığı için kıymet’i harbiyesi yoktur.
7.nci REP...........Harp tayyaresi olup gelirken Sırplar tarafından yakalanmıştır.
R.E.P.ler 1914’de hizmet dışı bırakılmıştır.
 

Özellikleri/specifications:

Mürettebat/crew: 1 - 2 (modele bağlı/depending on model), motor/engine: 1 x GNOME (60HP, 70HP ve/and 80HP), kanat açıklığı/wingspan: 10.75m (iki kişilik/2 seater: 12.00m), uzunluk/legth: 10.75m (iki kişilik/2 seater: 8.24m), yükseklik/height: 2.80m, (pervane dahil/including propeller: 3.25m), boş ağırlığı/empty weight: 500kg, azami hızı/max. speed: 115 km/saat (deniz seviyesinde/at sea level), tavanı/ceiling: 2000 m., silah donanımı/armament: Yok
Not: 60HP’lik motor yerde rule tipine, 70HP’nin tek kişilik modele, 80HP’nin ise iki kişilik modele ait olduğu yazarın tahminidir.
Notes: It is the author’s estimation that

 

Deperdussin


 


   

   

   

   1912 yılında Fransız Deperdussin firması tarafından yapılan uçağın tek (Deperdussin) ve iki kişilik (Deperdussin D) modelleri Hava Kuvvetlerimizin ilk savaş uçağıdır. 12 Mart 1912’de Harbiye Nazırı’nın baskısı üzerine Heyeti Vekile tarafından kabul edilmiş ancak tahsisat bulunmaması nedeniyle konu Mahmut Şevket Paşa tarafından Muavenet-i Milliye Cemiyeti’ne götürülmüştür. Cemiyetin verdiği paralara 30 altın da Paşa ilave etmiştir. Kampanyaya Mısırlı Prens Celaleddin ve Sultan Reşat ta katılmış ve toplanan paralarla Fransa’dan ikisi tek kişilik, biri iki kişilik olmak üzere üç uçak alınmıştır. Uçaklardan birine “Osmanlı” diğerine “Prens Celaleddin” ismi verilmiştir.
Bir kişiliği eğitim, iki kişiliği keşif uçağı olarak alınmasına karşılık her ikisi de eğitim amaçlı kullanılmıştır.
“Prens Celaleddin” isimli uçak Nuri Bey komutasında İstanbul-Kahire yolculuğunu yaparken 14 Mart 1914’de Yafa civarında düşmüş, pilotu da şehit olmuştur.
Deperdussin’ler 1914’de servis dışı bırakılmışlardır.


Özellikleri/specifications:

Mürettebat: 1 (D-modelinde 2), motor: 1 ad. 70HP Gnome (D-modelinde 80HP Gnome), kanat açıklığı:10.65m, uzunluğu: 7.30m, yüksekliği: 2.69m, azami kalkış ağırlığı: 770kg, azami hızı: 105 km/saat(deniz seviyesinde, menzili: 650 km. silah donanımı: yok

 

Türk Hava Kuvvetleri Uçakları I
 

 

Bleriot XI


   

   

  Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 679x915 ve 53KB ) Buraya Tıklayın


25 Temmuz 1909’da Louis Bleriot, kendi uçağı olan Bleriot-XI ile Fransa’dan İngiltere’ye tarihi Manş uçuşunu gerçekleştirdi.
Son derece dikkati çeken bu gösteri sonrasında uçağı Fransa ve İtalya silahlı kuvvetleri’nde hizmete girdi. 1912 yılında Britanya ve Osmanlı İmparatorlukları da aynı uçağı kullanmaya başladılar.
İki kişilik Bleriot XI-b uçağından Osmanlı Ordusu’nda iki adet kullanılmış, birincisini Serasker Rıza Paşa hediye etmiş ve 1912’de hizmete girmiştir. Aynı uçağın değişik modeli olan, yine iki kişilik XI-2 modelinden de üç adet ve tek kişilik modeli olan “Penqouin” modelinden de üç adet hizmete girmiştir.
Osmanlı Ordusu’nda kullanılmamış olan üç kişilik “CI-3” tipi de mevcuttur.


Özellikleri/specifications:
Mürettebat/Crew: 1-2, Motor/engine: 1 x Gnome 80 HP, kanat açıklığı/wingspan: 10.36m, uzunluğu/length: 8.20m, yüksekliği/height: 2.57m, boş ağırlığı/empty weight: 335 kg, azami kalkış ağırlığı/max.take-off weight: 600 kg, azami hızı/max.speed: 106 km/saat, menzili/range: 370 km, silah donanımı/armament: none/yok

Bristol Monoplane
   


İngiliz yapımı iki kişilik tek satıhlı keşif uçağıdır. Bristol Prier-Dickson Monoplanes Inc. tarafından yapılan bu uçak “Bristol R-1912” ve “ Bristol Military Monoplane” olarak ta bilinir. 1911’de tasarlanmış ve ilk uçuşunu 1912’de yapmıştır. Aynı yıl hizmete girmiştir. Hava Kuvvetleri’mizde de hizmete girişi aynı yılda olmuştur. Uçaklar satın alınmadan önce 4 subayımız pilot ve motor eğitimi için bu firmaya gönderilmişlerdir (ekli resim). Toplam 4 adet satın alınmıştır. İki kişilik olmalarına rağmen motorlarının yeterince güçlü olmamaları nedeniyle hiçbir zaman iki kişiyle havalanmamışlardır.

Tamamı 1914’de servis dışı bırakılmıştır.

Özellikleri/specifications:

Mürettebat/Crew: 2, motor/engine:Gnome piston engine/pistonlu motor, gücü/power: 80 HP, kanat açıklığı/wingspan: 12,80m, uzunluk/length: 8,25m, yükseklik/height: 2,75m, boş ağırlığı/empty weight: 350kg, azami ağırlığı/max. take-off weight: 600 kg, kanat alanı/wing surface area:26,0 m2, azami hızı/max. speed: 114 km/h, menzili/range: 240 km

 

Harlan
 

   


Harlan “Eindecker” Gothaer Fabrik-Almanya tarafından 1911 yılında tasarımı ve üretimi yapılmış ve aynı yıl hizmete girmiş tek satıhlı bir keşif uçağıdır. Hava Kuvvetleri’nin kurulması ve malzeme temini için arayışa girmiş olan Osmanlı Harbiye Nezareti tarafından, diğer tek satıhlı uçaklara ilaveten 1912 yılında Almanya’dan iki adet satın alınmıştır. Balkan Savaşı sırasında cepheye gönderilen iki uçağın ikisi de birliklerimizin Pınarhisar tarafına çekilmeleri neticesi Bulgarlar’ın eline geçmiştir

Özellikleri/specifications:

Crew/mürettebat: 2, motor/engine: ARGUS pistonlu sıra motor/in-line engine, gücü/output: 100 HP, kanat açıklığı/wingspan: 13,80 m, uzunluğu/length: 9,10m, kanat alanı/wing area: 29,00m2 , boş ağırlığı/empty weight: 600 kg, azami kalkış ağırlığı/max. take-off weight:900 kg , azami hızı/max. speed: 110 km/h, azami menzili/max. range: 470 km.

1.DÜNYA SAVAŞ DÖNEMİ   
 
1910’lu yıllarda ABD’li Glenn Curtiss Airplane and Motor Company deniz uçakları konusunda lider durumundaydı. Model “F” de bu serinin ilklerinden olup ilk uçuşunu 1911’de yapmıştır. Bunu takip eden MF-2 modeli ise Dünya tanıtım turuna çıkmış ve bu arada 1944 yılında İstanbul’a da gelmiştir. John Dale Cooper tarafından kullanılan uçak bir hava gösterisi yapmış ve bu gösteriden etkilenen askeri liderler 2000 altın lira karşılığı uçağı satın almışlardır. Curtiss MF-2 Türk Hava Kuvvetleri’ne katılan ilk deniz uçağıdır. 1915 yılında Çanakkale Savaşları sırasında keşif görevi için Çanakkale’ye giderken kaza geçirmiş, yapılan onarımlara rağmen randıman alınamayınca 1916 yılında hizmet dışı bırakılmıştır.

 

Spesifikasyonları/Specifications:

Mürettebat/Crew:2, Motor/engine:1 x Curtiss “O”, gücü/power:90HP, kanat açıklığı/wingspan: 13.68m, uzunluk/length: 8.33m, yükseklik/height: 3.58m, maks. Ağırlığı/max. to weight: 771 kg, hızı/speed: 100km/h, menzil/range: 432 km, tavan/ceiling: 3500 m, silah donanımı/armament: yok/none

PONNIER


 
Türk Hava Kuvvetleri’nde tek örneği olan bu uçak bir Türk hayranının hediyesidir. Alfred Durand isimli Fransız gazeteci, Fethi Bey’in İstanbul-İskenderiye seferini yaparken şehit olması üzerine bir adet Ponnier D-III satın almış ve Türk Hava Kuvvetleri’ne hediye etmiştir. 1914 Mayıs’ında İstanbul’a getirilen uçak 1915’e kadar hizmette kalmıştır.

Spesifikasyonları/Specifications:


Mürettebat/Crew:2, motor/engines: 1 x Gnome Rhone, gücü/power:80HP, kanat açıklığı/wingspan: 11.0m, uzunluk/length: 8.00m, yükseklik/height:3.00m, azami hızı/max speed:100 km/h, tavan/ceiling: 3000m , silah donanımı/armament: yok/none

NIEUPORT HYRAVION


 


 

   


 


 

İlk uçuşunu 1913’de yapmıştır. 1914 Temmuz ayında Fransız pilot Levavassuer tarafından gösteri uçuşları yapmak üzere İstanbul’a getirilen uçak satın alınarak silahlı kuvvetlerimize katılmıştır. Herbirinden birer adet olmak üzere bir kişilik ve iki kişilik modelleri vardır. İki kişilik olanına “Mahmut Şevket paşa” adı verilmiştir. 1916’ya kadar hizmette kalmıştır.


Özellikleri/specifications:

Mürettebat/Crew 1 (2), motor/engine: 1 x Gnome, gücü/power:100HP, kanat açıklığı/wingspan: 12.00m, uzunluk/length: 8.15m, hızı/speed:100 km/h, silah donanımı/armament:yok/none
 
L.V.G B-1
Yukarıdaki iki fotoğraf Tayyareci Mehmet Şakir Generalfeyzioglu'nun torunu Dilara OZUGUR tarafından gönderilmiştir.


   


Luftverkhers GmbH firması tasarımı tamamen kendine ait ilk orijinal “B” modeli uçağı 1912 yılında tasarlamış ve ertesi yıl üretmeye başlamıştır. Eğitim ve keşif amaçlı iki kişilik, çift satıhlı, üst ve alt kanat açıklıkları farklı olan bu uçak L.V.G. B-1 olarak adlandırıldı. Başlarda 100Hp gücünde Mercedes D.I motoru ile donatılmış uçağa daha sonraları 120HP gücünde Mercedes D.II motoru takıldı. 1915 yılında B-2 modeli geliştirildi. Bu model LVG’ye ilaveten lisans altında Otto-Werke GmbH ve Luftfahrtzeugbau tarafından da üretildi.
Osmanlı Silahlı Kuvvetleri’nde toplam üç adet L.V.G. B-1 görev almıştır. Aslında Almanya’dan 4 uçak gönderilmiş ancak bunlardan birine Sırbistan’da el konulmuştur. 1915 Haziran’ında katılan bu uçaklar keşif ve hafif bombardıman görevlerinde 1918 yılına kadar kullanılmıştır.

Özellikleri / specifications:

Mürettebat/Crew: 2, motor/engine: 1 x Mercedes D.I, gücü/power: 100HP, kanat açıklığı/wingspan: 12.12m, uzunluk/length: 8.30m, yükseklik/height:2.95m, azami hızı/max speed: 105 km/h, havada kalış süresi/airborne duration: 4 saat/hours, boş ağırlık/empty weight: 726kg, azami ağırlık/max to weight: 1075kg, armament: yok/none (yalnız küçük bombalar/only small size bombs)

0
0
0
Yorum Yaz